Занадто сильне відлуння війни: Чому українські військові масово накладають на себе руки (фото)

Проблему армійських самогубств у ЗСУ можна мінімізувати, якщо посилити профвідбір під час вступу до війська.

На кожні 100 тис. людей у ЗСУ припадає 55 випадків самогубств. Фото: ЗМІ

Один випадок самогубства на чотирьох загиблих у бою - з такою сумною статистикою зіткнулася українська армія за останні три з невеликим роки. За часткою суїцидів вона помітно випереджає США та Ізраїль, що активно воюють, повідомляють Патріоти України з посиланням на журнал Новое Время.

Сумна статистика

Анатолій Матіос, головний військовий прокурор, займаючись темою самогубств серед представників ЗСУ, виявив критичну ситуацію: за його підрахунками, від 2014 року по 2017-й 554 військовослужбовці звели рахунки з життям.

Причому, за даними Степана Полторака, міністра оборони, від початку російської агресії на сході країни ЗСУ втратили 3.332 людини. З них у боях - 2.394 солдатів та офіцерів. Тобто на кожні чотири смерті на полі бою припадає приблизно один суїцид.

А в ЗСУ, чисельність яких становить чверть мільйона людей, на кожні 100 тис. людей припадає 55 випадків самогубств.

Якщо це і відлуння війни, то занадто сильне: Ізраїлі, який теж воює, на 100 тис. військовослужбовців стається дев'ять самогубств, а в США, солдати яких також задіяні в різних гарячих точках, - 28.

Втім, військові лише відображають глобальну ситуацію: за часткою суїцидів серед цивільного населення Україна посідає 23-тє місце у світі. У країні на кожні 100 тис. людей припадає 16,8 самогубств. Це 23-й показник у світі. Більшість країн, які випереджають Україну за цим показником, економічно і соціально неблагополучні.

Легкі відносини зі смертю

52-річний Олександр Терещенко на своєму віку бачив багато. У 2014 році він потрапив у Донецький аеропорт, а коли в новому терміналі до них в укриття прилетіла граната, спробував врятувати своїх товаришів - хотів викинути її у вікно. Граната вибухнула. В результаті він втратив обидві руки і пошкодив одне око.

52-річний Олександр Терещенко: У мене зі смертю легкі відносини.  Фото: EPA

"Чи приходили думки про самогубство? Та сто разів. У мене зі смертю легкі відносини - я бачив, як можна швидко померти. Тільки те, що вбити себе гріх, мене і стримувало", - відверто розповідає ветеран.

"Легкі відносини зі смертю" - для армії вони дійсно характерні. Причому, як правило, "спусковий гачок" спрацьовує не на фронті, а в тилу.

За даними Генштабу, більшість самогубств - близько 66% - трапляються не в зоні АТО, а в пунктах постійної дислокації.

Або навіть пізніше - вже у мирному житті.

Як виправляти ситуацію

Психолог Оксана Бєльська, що працює з бійцями, пояснює: зараз штат військових психологів в частинах збільшили, але все одно рівень укомплектованості такими фахівцями становить лише 50%.

Крім того, в армії такого роду фахівці можуть лише рекомендувати командиру, що йому слід робити з бійцем, у якого є підозра на психологічні відхилення. І офіцер цілком може проігнорувати такі поради.

За даними Міноборони, 12 тис. учасників АТО вже пройшли психологічну реабілітацію у 2015-2017 роках, ще 15 тис. отримали санаторно-курортне лікування. Якщо врахувати, що в зоні АТО служили 326 тис. солдатів, виходить, допомога дійшла лише до 3,6% з них.

Вітчизняні та іноземні експерти сходяться в тому, що проблему армійських самогубств у ЗСУ можна мінімізувати, якщо посилити профвідбір під час вступу до війська. Зараз же, за словами військових психологів, у ЗСУ добре перевіряють хіба що кандидатів у спецназ і зовсім не тестують тих, хто йде в піхоту.

Ще одним дієвим інструментом може стати спеціальна програма Міноборони - декомпресія. Її почали застосовувати від осені 2017-го на військовій базі Тисовець.

Суть така: перед виведенням із зони бойових дій на пункт постійної дислокації військові підрозділи потрапляють на 2-3 тижні в реабілітаційний центр. Там бійців вчать "струшувати" війну, входити в соціум, але не втрачати навичок мобілізації і спецнавиків для виконання бойових завдань.

Опублікував: Інна Мартинчук
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Інші публікації автора

Хіти, хіти... Вона просто неймовірна: Зірка "Термінатора" не втратила своєї бойової фізичної форми (фото)

п’ятниця, 28 червень 2019, 6:10

Акторка Лінда Гамільтон, яка зіграла Сару Коннор, залишилася підтягнутою та стрункою до сьогодні. Лінда Гамільтон, які зіграла у "Термінаторі" у 1980-х роках, у червні 2018-го була помічена на зйомках продовження знаменитої франшизи в ролі Сари Конно...

З архіву ПУ. Вона просто неймовірна: Зірка "Термінатора" не втратила своєї бойової фізичної форми (фото)

середа, 26 червень 2019, 5:40

Акторка Лінда Гамільтон, яка зіграла Сару Коннор, залишилася підтягнутою та стрункою до сьогодні. Лінда Гамільтон, які зіграла у "Термінаторі" у 1980-х роках, у червні 2018-го була помічена на зйомках продовження знаменитої франшизи в ролі Сари Конно...